top of page

Публікації

Стаття подана до друку журналу «Позашкілля»

 

Наталія Олексіївна Наконечна

керівник гуртка «Дослідники біорізноманіття»

відділу біології Київського Палацу дітей та юнацтва

e-mail: doslidnik@mail.ru

 

Навчаємось через гру

 

   Відділ біології Київського Палацу дітей та юнацтва – це безмежний простір для наукового та практичного пізнання навколишнього світу, всебічний гармонійний розвиток  особистості у єдності з природою. У гуртках відділу кожен знайде собі справу для душі: малеча, віком від 5 років – поринуть у світ поробок з природних матеріалів та  турботи за різноманітними формами живих рослинних та тваринних організмів, середня вікова ланка дітей шляхом проведення  різноманітних заходів у формі гри освоїть природничі дослідження різними способами та прийомами, охорону навколишнього середовища в якому проживають, старшокласники зможуть рухати прогрес науки в наукових підрозділах відділу у напрямку медицини, генетики, мікробіології,  еволюції, біохімії, хімії, молекулярній біології тощо. Зупинимось більш детально на кожній віковій категорії вихованців КПДЮ.

Фізіологічні особливості до навчання дітей початкової школи

   Фізіологічні особливості дітей 5-10 років полягають в тому що вони – допитливі дослідники, їхні серця чутливі до поклику творити, відновлювати красу природи, для них важливо, щоб за покликом йшла праця, яка стане їх фізіологічною потребою. «Джерела здібностей та обдарованостей дітей - писав видатний педагог В. Сухомлинський – на кінчиках пальців. Від пальців, образно кажучи, ідуть найтонші потічки, які живлять джерело творчого мислення». Залучення дітей до світу природи відкриває перед ними багатство і красу оточуючого середовища, дає можливість доступними способами виразити відношення до світових тенденцій, свій  емоційний стан, який в разі потреби вдало коригується координованістю дій батьків та педагогів, прищеплює вміння у всьому бачити прекрасне. Саме тому у відділі біології Палацу для молодшої та середньої вікових категорій проводять ряд акцій в межах різноманітних екологічних проектів. Так, вдало впроваджені у життя різнонаправлені  проекти відділу. Один із таких проектів – це  «Тварини вмісті» в рамках якого проходять такі акції як: «Тварини поруч із нами», де діти діляться досвідом догляду за своїми улюбленцями; «Тварини вулиць», де діти разом з дорослими допомагають безпритульним тваринам у місті спільно з товариством захисту тварин «SOS»; «Птахи нашого міста» і «Птахи мого дитинства», де діти виготовляють і розміщують годівнички, годують, замальовують і фотографують побачених птахів. Не менш захопливим і результативним є проект «Зелена хвиля», який об’єднує послідовні акції «Осінній бал квітів», «Збережи ялинку», «Зимовий сад», «Збережемо первоцвіти», «Зелена стежинка», де діти вчаться вирощувати рослини закритого та відкритого ґрунту, спостерігають за місцезростаннями рідкісних та зникаючих видів, виготовляють екібани.

      Робота з природніми матеріалами виховує посидючість, увагу, впевненість, точність і чіткість рухів. Ручна праця сприяє розвитку сенсомоторики – узгодженості в роботі очей та рук, удосконаленню координації рухів, точності у виконанні дій. В процесі виготовлення поробок з природніх матеріалів поступово формується система спеціальних навиків та вмінь, які кожному знадобляться у повсякденному житті будь-яких професій.

     Фізіологічні особливості до навчання дітей середньої школи

  Досить традиційним і одночасно новаторським ми вважаємо проект «Ігрова екологія», який розрахований на середню вікову категорію дітей і є плавним переходом від пізнавальної до наукової діяльності, від дитинства до юності. Поняття «ігрові педагогічні технології» включає досить велику групу методів і прийомів організації педагогічного процесу у формі різних педагогічних ігор. На відміну від ігор взагалі, педагогічна гра має істотну ознаку - чітко поставлену мету навчання й відповідні їй педагогічні результати, які можуть бути обґрунтовані, виділені в явному вигляді й характеризуються навчально-пізнавальною спрямованістю. Ігрова форма занять створюється на уроках за допомогою ігрових прийомів і ситуацій, що виступають як засіб спонукання, стимулювання до навчальної діяльності.

  Реалізація проектів об’єднує в собі різні методи навчання: словесні, наочні та практичні, за класифікацією С. Петровського, Є. Голанта. Інформація до вихованців доносяться у формі гри, що  підкріплює, інтерес до практичних досліджень і сама гра є позитивним  психологічним аспектом сприймання нової інформації для згаданої вікової категорії. Гра - школа професійного та сімейного життя, школа людських відносин, але від звичайної школи вона відрізняється тим, що підліток, навчаючись у ході гри, і не підозрює про те, що чомусь учиться. Значення гри неможливо вичерпати й оцінити розважально-реактивними можливостями. У тому і є її феномен, що, будучи розвагою, відпочинком, вона здатна перерости в навчання, у творчість, у терапію, у модель типу людських відносин і проявів у праці. Для реалізації цього проекту у відділі проводяться інтелектуально-практичні командні ігри  - це екологічна експедиція «Еко-караван»,  конкурс-гра «Знавці природи», екологічний турнір «Хочу все знати» - для 5-6,  7-8,  9 класів відповідно. Такі ігри згуртовують, формують вміння працювати в команді, вчать достойно реагувати на поразки і перемоги, розширюють кругозір про закони природи, зосереджують особливу увагу на винятках із правил, наприклад риба фуго і їстівна, і отруйна.

   Фізіологічні особливості до навчання старшокласників

   Сучасний світові тенденції ринку праці висувають особливі вимоги щодо освітніх  компетентостей випускників загальноосвітніх навчальних закладів. Старшокласники повинні бути не «скринькою», яка нашпигована теоретичними знаннями, а мати практично спрямовані знання та вміння, які гуртківці відділу здобувають досліджуючи загальні, а потім вже і власні наукові проекти. Одним із загальних для старшокласників у відділі є проект «Вода жива», де гуртківці ведуть обстеження та моніторинг екологічного стану водойм і артезіанських свердловин Києва, проводять акцію «Джерело» з благоустрою джерел водопостачання. Власні наукові проекти вихованці відділу представляють на різноманітних конкурсах різних рівнів, де здобувають досвід представлення своїх наукових вподобань висококваліфікованому журі, малознайомим колегам-суперникам, чітко і толерантно відповідати на запитання та реагувати на зауваження. Кожного року вихованці відділу гідно виборюють призові місця на   таких конкурсах як: Всеукраїнський біологічний форум учнівської та студентської молоді «Дотик природи», Всеукраїнський конкурс-захист науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України, Всеукраїнський відкритий турнір юних винахідників і раціоналізаторів, Міжнародний конкурс науково-технічної творчості школярів Intel ISEF, національного етапу «Intel-Еко Україна», Міжнародна наукова конференція «Шевченківська весна», секція «Біологічні науки», Міжнародна науково-практична конференція «Екологія. Людина. Суспільство» тощо.

   Сформовані стереотипи «навчання для навчання», або «спочатку ти працюєш на залікову книжку, а тоді вона на тебе» - гальмують процес упровадження будь-яких нових ідей, особливо, якщо це стосується впровадження концептуально нової освітньої програми. Активний пошук шляхів удосконалення освітнього процесу в позашкільному навчальному закладі дав змогу зрозуміти, що стимулювати становлення особистості можна через рейтингові заходи. Для кожної людини найважливішим показником успішності є особистісні перемоги, які передують поразкам. Свідомо сповна розкриваючи свої здібності, свій талант гуртківці реалізуються не лише заради власного морального задоволення, але й заради своїх однодумців, наставників, команди.

 Київський Палац дітей та юнацтва і відділ біології зокрема пишається своїми педагогами, вихованцями, випускниками.

 

 

Успішна особистість – успішна нація!

1. http://www.ipedahohika.com

2. С. Мартиненко, Л. Хоружа. Методи навчання та їх класифікація. http://ru.osvita.ua/school/theory/780/

Методи навчання та їх класифікація – Освіта.UA

ru.osvita.ua › 

 

 

bottom of page