top of page

Анотація власного досвіду

 

 

Анотація педагогічного досвіду

Янковенка Ярослава Михайловича

керівника гуртка «Робототехніка (технічне конструювання)»

відділу інформаційно-комунікаційних технологій Київського Палацу дітей та юнацтва

 

Тема: Розвиток STEAM-освіти у Палаці, робототехніка, як складова. Особливості проектної діяльності під час занять гуртка «Робототехніка (технічне конструювання)».

 

Актуальність теми.

    Гурток «Робототехніка (технічне конструювання)» – це неймовірно цікавий та визнаний у світі спосіб практичного вивчення точних наук за допомогою конструювання та програмування справжніх роботів.    У роботі гуртка використовується базовий набір LEGO Mindstorms education для конструювання та програмування роботів. Процес навчання у гуртку моделює роботу програмістів, інженерів та науковців, готуючи учнів до вибору майбутньої професії у високотехнологічних та наукоємних галузях, попит на які росте в усьому світі. Основним навчальним принципом гуртка «Робототехніки (технічне конструювання)» є принцип – «навчання через дію». Навчання через дію відбувається тоді, коли дитина створює реальні речі в матеріальному світі і одночасно набуває знань. Тобто, знання створюються в результаті діяльності.

   Діти вчаться  успішно працювати в команді, розвивають творчі та конструкторські здібності, комунікативні навички, із задоволенням навчаються і створюють свій власний        світ – від автоматизованої іграшки до складного робота.

 

 Мета досвіду: особистісно-орієнтований підхід  у формуванні ключових компетентностей у вихованців гуртка «Робототехніка (технічне конструювання)»

    Теперішню дитину, спокушену різноманітністю інформаційних, образних і вербальних впливів, далеко не завжди позитивних, досить важко зацікавити чимось, до чого потрібно прикладати зусилля. Найкращим способом донесення   інформації до дітей та підлітків є ігрова форма діяльності. На гуртку вони вчаться конструювати та програмувати роботів, оволодівають початковими елементами технічного моделювання, конструюють моделі машин, поглиблюють шкільні знання з математики, фізики, інформатики.

     Найвагомішою складовою начального процесу є участь у змаганнях різного рівня – від гурткових – до всеукраїнських. Участь у таких заходах дає можливість самореалізації, відчуття командної взаємодопомоги, наполегливості  у досягнені мети.

     Найкращим способом донесення інформаціі для дітей та підлітків є ігрова форма. Зацікавити дитину реальною технічною творчою справою, яка має багатошарове підґрунтя та прямі паралелі з реальним життям здатний гурток «Робототехніки (технічне конструювання)», зокрема:

  • сприяє формуванню в учнів початкових знань з інформатики та програмування, фізики, математики; умінь проектування моделей роботів та їх збирання, побудови та програмної реалізації алгоритмів; навичок роботи в середовищі операційної системи та графічної мови програмування;

  • формує в учнів уміння використовувати інформаційно-комунікаційні технології з метою ефективного розв’язання нетипових завдань щодо отримання та подання інформації через фізичні пристрої, обробки цих даних процесорним блоком, збереження для подальшого опрацювання;

  • формує в учнів науковий світогляд, як невід’ємної складової загальної культури людини, необхідної умови повноцінного життя в сучасному суспільстві; стійкої мотивації до навчання;

  • інтелектуальний розвиток особистості, розвиток в учнів логічного мислення, алгоритмічної, інформаційної та графічної культури, пам’яті, уваги, інтуїції;

     Мій педагогічний досвід роботи викладачем складає 1 рік і 9 місяців. Закінчив національний технічний університет України «КПІ».

    Працюю у Київському Палаці дітей та юнацтва у відділі інформаційно-комунікаційних технологій з жовтня 2014 року на посаді керівника гуртка «Робототехніка (технічне конструювання)». Вихованці гуртка є учасниками та переможцями міських конкурсів. Багато уваги  приділяю підвищенню своєї кваліфікації, згуртуванню колективу вихованців, беру участь у різних семінарах, майстер-класах, виставках, конкурсах, змаганнях, докладаю багато зусиль для збереження та популяризації  інформаційно-технічної творчості у м. Києві, розвитку здібностей дітей.

    Зокрема, що стосується участі вихованців гуртка «Робототехніка (технічне конструювання)», то варто зазначити участь у таких заходах: турнір First Lego League («Найвищий бал у грі роботів»), Всеукраїнський чемпіонат сезону First Lego League «Trash Trek», Відкритий фестиваль наукових відкриттів «STEAM fest», Київський дитячо-юнацький форум М18 «МЕНШІ 18 – МИ МОЖЕМО БІЛЬШЕ», де я разом з вихованцями беру активну участь.

 

   Методика та практика

  Особливістю гуртка «Робототехніка (технічне конструювання)» є його загальнодоступність, тобто для заняття в гуртку потрібно тільки бажання. Гурток має також реабілітуючу складову. Тут знаходять впевненість у собі, друзів, радість творчості, гордість від власноруч побудовані роботи.

Заняття в гуртку складається  з двох основних частин, це практична частина: пояснення вихованцям теоретично матеріалу(демонстрація презентацій, відеофрагментів) та практичної – застосування вже на практиці набутих знань, складання моделей, механізмів та запуск їх через пристрої.

  Основною методикою роботи гуртка є   формування  компетентностей  особистості  засобами технічного конструювання .

 Основні завдання полягають у формуванні таких компетентностей:

 1. Пізнавальна  компетентність,  яка  полягає  у  засвоєнні  учнями початкових   технічних  і  технологічних  знань.

2. Практична  компетентність,  яка  полягає  у  формуванні  умінь  навичок  конструювання,  програмування,  виготовлення  моделей;  розвиток  конструкторських  здібностей, просторового й логічного мислення; творчої ініціативи та самореалізації.

 3. Творча компетентність, яка полягає у  розвитку  технічної культури учнів, набуття досвіду власної конструкторської, винахідницької, дослідницької та  експериментальної  діяльності,  розвиток  конструкторських  здібностей, просторового й логічного мислення; творчої ініціативи та самореалізації

 4. Соціальна  компетентність,  яка  сприяє  вихованню  культури  праці, творчої  ініціативи,  формуванню  стійкого  інтересу  до  технічної  творчості, розвиток  позитивних  якостей  емоційно-вольової  сфери  особистості: працелюбства, наполегливості, відповідальності.

 Учні  вивчають такі  фізичні  величини,  як швидкість,  сила,  час,  відстань, маса,  розмірність  фізичних  величин  та  способи  їх  вимірювання. Конструюють  і  досліджують  навчальні  моделі,  створюють додаткові  проекти.

Також учні ознайомлюються з програмним забезпеченням, опановують середовище програмування, вивчають принципи дії та особливості роботи датчиків. До занять залучена   величезна кількість дітей, які роблять перші кроки у технічній творчості.

Процес навчання у гуртку моделює роботу програмістів, інженерів та науковців, готуючи дітей до вибору майбутньої професії у високотехнологічних та наукоємних галузях, попит на які росте в усьому світі. Діти вчаться  успішно працювати в команді, розвивають творчі та конструкторські здібності, комунікативні навички, із задоволенням навчаються і створюють свій власний світ

До гуртків приходять різні діти, з різними знаннями та можливостями. Моя мета, як керівника гуртка – зацікавити дітей справою, роз’яснити цілі та напрями роботи, розвинути позитивні якості вихованців, працелюбність, наполегливість у досягненні мети.

bottom of page